SEOTurk Forum Üye Girişi Kayıt Ol
Giriş


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Exclamation İnternetten Haber Kaldırma skirubo 0 70 05-12-2019, 10:41 PM
Son Yorum: skirubo
Exclamation Haber Zamanı skirubo 0 80 04-29-2019, 09:37 PM
Son Yorum: skirubo

Haberler, Haber, Hhaber Google
Editör
***

Mesaj Sayısı: 33
Rep Puanı: 0

Özel Mesaj Gönder E-Posta Gönder
#1
Haber, dünya ve ülkemiz gündeminde oluşan önemli olaylar ve durumların toplumun bilgilendirilmesi amacıyla kurallarına uygun hazırlanan yazılı, görsel ve işitsel bir iletişim çeşididir. Bilgilendirme desteği olmakla beraber haber yazıları belirli mekan ve zamanda geçen olayları zorlayıcı olmadan, akıcı ve kolayca anlaşılır bir dil ile aktarılır. Haber yazılarında belge, gerçekçilik, tarafsız, üslup ve kanıtlar anlaşılır bir şekilde aktarılır. Aksi takdirde, sahiciliği olmayan, kanıt ortaya koyamayan, sansasyonel haberler asparagas ve yalan olarak tanımlanabilir. Asparagas haberleri gittikçe artırarak yayınlayan kuruluşların da okuyucuları gittikçe azalmaktadır. Hhaber en doğru şekilde size yansıtır.
 
Haber Metini Nasıl Yazılır?
Haber metinlerinin yayınlanmasına geçmeden önce yazacağınız haber yazısının bir haber özelliği olup olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Her olayın haber özelliği olabilmesinin yanında bunu en ilgi çekici ve anlaşılır bir biçimde yayınlayıp sunmak gerekir.
Haberin ilgi çekici, az rastlanan, güncel olmasına ve okuyucunun meraklanması sağlamak öncelikli hedef olmalıdır. 5N1K kuralına kullanmaya çalışıp, doğru kullanıldığına dikkat edilmelidir. Tamamen objektif olup kendi yorumlarımızı eklemememiz gerekir. Kişilerin unvan ve makamlarını doğru yazmalıyız. Haber başlığının yanı sıra alt başlıklarını da dikkat çekici bir şekilde yazmanız gerekir. Doğru olay akışına, zamanlamasına ve yerine göre yazmanız gerekmektedir. Haberin başlığı içeriği ile ilgili olmalıdır. Düzgün Türkçe ve imla kurallarına uymak gerekir.
Bunlar haber yazılarını belirleyici özellikleri ve dikkat edilmesi gerekenleridir.
06-18-2019, 03:52 PM
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Exclamation İnternetten Haber Kaldırma skirubo 0 70 05-12-2019, 10:41 PM
Son Yorum: skirubo
Exclamation Haber Zamanı skirubo 0 80 04-29-2019, 09:37 PM
Son Yorum: skirubo

« Önceki Konu | Sonraki Konu »

Lütfen Giriş Yapın & Kayıt Olun.
Bize Destek Olmak İçin Lütfen Hemen Giriş Yapın & Kayıt Olun
Hemen Kayıt Ol
Sitemize Çok Kolay Bir Şekilde Kayıt Olabilirsiniz. Kayıt olarak birçok içeriğe ücretsiz erişebilirsiniz !
&
Giriş yap
Zaten Bir Hesabınız Var Mı? Giriş yap.


Anahtar Kelimeler

Haberler, Haber, Hhaber, Haberler, Haber, Hhaber nedir, Haberler, Haber, Hhaber nasıl yapılır, Haberler, Haber, Hhaber seo, Haberler, Haber, Hhaber indir, Haberler, Haber, Hhaber hakkında bilgi, Haberler, Haber, Hhaber yardım, Haberler, Haber, Hhaber hatası, Haberler, Haber, Hhaber blog, Haberler, Haber, Hhaber ne işe yarar, Haberler, Haber, Hhaber ne işe yarar


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi