WordPress SEO için En iyi Permalink Yapısı

Permalinkin SEO açısından önemiyle ilgili detaylara girmeme gerek yok sanırım. İçerik açısından iyi hazırlanmış bir sayfanın meta başlığı ve meta açıklamasının yanı sıra anahtar kelimelerin özetlendiği kısa bir permalink de olmazsa olmazları arasında. Bugün webmasterlar arasında en çok tercih edilen içerik yönetimi sistemi (CMS) olan WordPress’in permalink ayarlarını nasıl olursa daha iyi olur, mevcut ayarlarınızı en sağlıklı şekilde nasıl tekrar değiştirirsiniz ve permalinkle alakalı en iyi eklentiler nelerdir hepsine sırasıyla göz atacağız.

1. Kısa ve Öz Olsun

Bu yazının başlığı ile ilgili örnek vermek gerekirse “WordPress SEO için En iyi Permalink Yapısı” başlığının permalinke yansıtılmış kısmı “wordpress-seo-permalink” şeklinde olmalıydı, çünkü “en iyi” “için” ve “yapı” kelimeleri aslında çok önemli anahtar kelimeler değil ve arama sonuçlarında da belirleyici bir faktörü olmayacak sadece başlıkta yer alması yetecektir.

Örnekler:

Permalink: http://mashable.com/2013/01/28/apple-cheaper-iphone-details/

Başlık: Apple’s Cheaper iPhone Looks Like iPhone 5, iPods Combined

İkinci örnek ise hemen hemen hepimizin bildiği Techcrunch’tan olsun:

Permalink: http://techcrunch.com/2013/01/28/pinterest-redesign/

Başlık: Pinterest, One Of The Web’s Most Iconic Designs, Tries A New Look

Peki WordPress kullanan bu büyük sitelerin permalinklerinde 3 – 5 anahtar kelime kullanmaları rastgele mi? Bakalım Matt Cutts reyiz neler demiş:

45. saniyeden sonra Matt, içerikle alakalı 3 – 4 kelimeyi URL olarak kullandığını belirtiyor ve sonra uzun linklerin spam gibi gözükeceğini ve CTR oranını düşüreceğini düşünerek tavsiye etmiyor. Stephan Spencer ile olan söyleşisinde ise Matt’e yöneltilen soru şu şekilde:

Stephan Spencer: Klasik bir WordPress bloğu, siz manuel düzenlemeğiniz sürece, tüm başlığı permalink olarak giriyor. Bununla ilgili bir öneriniz olacak mı?

Matt Cutts: Tabiki. Başlığın 4 ya da 5 kelime olması normal. Permalinkte 3, 4 ya da 5 kelime olması da gayet normal. Zaten başlık uzadıkça permalinkin görüntüsü de kötüleşiyor. Algoritmamız o fazla kelimelere daha az ağırlık verecek ve bir yarar sağlamayacak.

Kaynak: Interview with Matt Cutts

2. Mevcut Link Yapınızı Değiştirebilirsiniz

WordPress’de 301 yönlendirmesiyle link yapınızı değiştirmek çok sıkıntılı bir işlem değil aslında. Kategori linklerinizi değiştireceksiniz Redirection eklentisini tavsiye edebilirim, belirli sayfaları Yoast SEO eklentisini kullanarak yöndirebilirsiniz. Mevcut yazının linkine de direkt müdahale ettiğinizde WordPress yönlendirmeyi otomatik hallediyor. Biz kategori yönlendirmesinden başlayalım.

2.A – Redirection Eklentisi ile Kategori İsmi Değiştir

Bu eklentiyle sorunsuz bir şekilde önceden belirlediğiniz kategori ismini değiştirebilirsiniz. İlk önce WordPress ayarlarından kalıcı bağlantı ayarlarına girerek daha önce tanımladığınız kategori ismini değiştirin ve sonra Redirection eklentisinde ayarlanızı aşağıdaki gibi yapın ve kaydedin.

redirection-kategori

 

Aldığım ekran görüntüsünden gayet açık anlaşıldığını düşünüyorum, birebir uygularsanız sorun çıkmaz ama olur da sorun çıkarsa yorum bırakabilirsiniz.

Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

2.B – Yoast SEO Eklentisiyle Sayfa Yönlendirme

WordPress SEO denilince akla ilk gelen SEO eklentisidir Yoast SEO. Bu eklentiyi kurduktan sonra başka bir SEO eklentisine de ihtiyaç duymayacaksınız zaten. Daha önce yazdığınız ve güncelliğini yitirmiş olan bir yazınızı tekrar yazıp eskisini yenisine yönlendirmek için kullanabileceğiniz en pratik eklentidir Yoast SEO.

yoast seo ekran

 

Advanced sekmesinde bulunan 301 Redirect kısmına yönlenecek sayfa linkini girmeniz yeterli olacaktır.

2.C – Tüm Link Yapısını Değiştirme

Diyelim 2 sene önce WordPress’i kurup link yapısını da /%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/%post_id%.html şeklinde ayarladınız ve yüzlerce post girdiniz. Şimdi ise arama sonuçlarında çıkan uzun URL’ler sizi rahatsız ediyor, e Matt Cutts da kısa ve öz olsun diyor, tüm link yapısını sadece /%postname%/ şeklinde nasıl değiştireceksiniz?

Sağolsun Yoast, bunun için de gayet kullanışlı bir araç sunmuş kendi bloğunda. Yeniden link yapılandırma aracına buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi adım adım tüm link yapısını Google sonuçlarımızı etkilemeden nasıl tekrar yapılandırırız açıklayalım:

  • İlk kısma WordPress’in kurulu olduğu sitenizi girin,
  • İkinci kısmı WordPress’iniz alt klasörlerde kuruluysa alt-klasör isminiyle dolduruyorsunuz (b2p.org/blog’da WordPress kuruluysa oraya /blog girmeniz gerek). Root’a kuruluysa es geçin.
  • Üçüncü kısma WordPress kalıcı bağlantı ayarlarında kullandığınız değişkenleri aynen giriyorsunuz.
  • Ve “generate redirect” butonuna tıklayıp sizin için oluşturulan .htaccess dosyanızın en üst bölümüne kopyalamanız gereken kodu alıyorsunuz.
  • Aldığımız kodu .htaccess dosyamıza yapıştırmadan önce,
  • Tekrar WordPress kalıcı bağlantı ayarlarına (permalink settings) giriyoruz ve link yapımızı /%postname%/ şeklinde ayarlayarak kaydediyoruz.
  • Sonra .htaccess dosyamızın en üstüne az önce aldığımız kodu yapıştırıp kaydediyoruz. Bilmeyenler .htaccess dosyanıza FTP aracılığıyla erişebilir ya da Yoast SEO eklentisi yüklüyse eklentideki “edit files” kısmına tıklayarak .htaccess dosyasına erişebilir.
  • İşlem tamamdır.

 

3. Kategoriyi Permalinkten Kaldırma

Eğer WordPress üzerine kurulu bir e-ticaret sitesiniz yoksa, kategori yolunu permalinkten tamamen silmek her zaman bana daha mantıklı geliyor. Bu yüzden kendi bloğumda da kategori yolu bağlantılarda bulunmuyor ( b2p.org/kategori/seo değil de b2p.org/seo ). Tüm alakalı yazılar normal post permalinki ile aynı yapıda olan kategori sayfasında birikince kategori sayfasının Google sonuçlarında öne çıkması daha kolay oluyor. Tabi duplicate content olmaması açısından bir yazıya birden fazla kategori eklemek pek mantıklı bir işlem olmayabilir ama kategori sayfalarının gücünden mutlaka yararlanmayı unutmayın ve mutlaka kategori sayfanız özgün bir meta title ve meta description tanımlamayı unutmayın. Her neyse, kategori yolunu permalinkten kaldırmak için yine Yoast SEO’ya başvuracağız.

yoast permalink

 

Yukarıdaki ekran alıntısında olduğu gibi ilk kutucuğu işaretleyip seçenekleri kaydediyoruz ve işlemimiz halloluyor.

Sonsöz

Biraz üstünkörü geçmiş olabilirim konuları, umarım yardımcı olabilmişimdir. Soru ya da sıkıntı olursa yorum bırakın yardımcı olmaya çalışırım.

WordPress SEO için En iyi Permalink Yapısı

Bir cevap yazın

Süper Kahramanlar